Burnos higiena

Asmeninė ir profesionali burnos higiena.

Dažnai tenka išgirsti žodžių junginį: burnos higiena. Šis blogo postas ir yra skirtas išsiaiškinti kas tai yra ir kokiais būdais galima užtikrinti bei pagerinti burnos higieną. Burnos higiena - tai burnos ertmės priežiūra, dantų apnašų šalinimas, siekiant užkirsti kelią apnašų sukeliamoms ligoms. Yra skiriamos dvi burnos higienos grupės: asmens ir profesionali burnos higiena.

Kaip užtikrinti ir pagerinti asmeninę burnos higieną? Asmens burnos higiena vadinama kasdienine burnos ertmės priežiūra, kurią žmogus atlieka naudojant asmenines higienos priemones. Taigi, kaip ir supratote, asmeninei burnos higienai svarbu įgyti įpročiai bei teisingos priemonės.

Pirmasis ir vienas iš svarbiausių žingsnių siekiant užtikrinti puikią asmeninę burnos higieną- dantų valymas. Odontologai rekomenduoja dantis valyti du kartus per dieną (ryte ir vakare) po 2-3 minutės. Geriausias būdas tam užtikrinti- užsileisti savo mėgstamą dainą ir dantis valytis tol, kol ji pasibaigs. Dantis valyti reikėtų sukamaisiais, šluojamaisiais judesiais, nes taip geriausiai nuvalomi paviršiai ir nepažeidžiamos dantenos. Horizontaliais judesiais valomos ant liežuvio susikaupusios apnašos arba norint šias apnašas pašalinti galima naudoti ir liežuvio valiklį. Rekomenduojami dantų šepetukai: minkšti arba vidutinio kietumo. Juos reikia keisti kas 2-3 mėnesius, o daugiau šia tema galima rasti mūsų pirmajame blogo įraše. Kiekvieną kartą išsivalius dantis, dantų šepetukas turi būti kruopščiai nuplaunamas po tekančia vandens srove ir pastatomas vertikaliai šėreliais į viršų.

Be dantų šepetėlio į savo asmeninę higienos priemones būtina įtraukti ir tarpdančių siūlus. Tarpdančių siūlų yra daug rūšių. Tvirčiausiais tarpdančių siūlais yra laikomi vaškuoti siūlai. Tarpdančių siūlą yra rekomenduojama naudoti prieš valant dantis dantų šepetėliu. Svarbiausia nesugalvoti naudoti siuvimo siūlų, kadangi jie nėra sterilūs ir gali sukelti infekciją.

Dantų krapštukai ne visiškai pašalina apnašas, jie padeda pašalinti maisto likučius tarpdantyje ir daugiau naudojami iškart po valgio. Jais galima lengvai pažeisti dantenas, todėl odontologai rekomenduoja geriau rinktis tarpdančių siūlus.

 

Dantų pasta taip pat neatskiriama asmeninės burnos higienos priemonės dalis. Dantų pastas pagal jų poveikį galima skirstyti į tris grupes: 
1. Higieninės – tinka bet kokių dantų kasdienei priežiūrai. 
2. Profilaktinės – saugo nuo karieso arba dantenų ligų; 
3. Gydomosios – jų sudėtyje yra antibakterinių medžiagų. Tokios pastos tinka neturintiems dantų ir nešiojantiems protezus, nešiojantiems protezus ant implantų, alergiškiems tam tikroms dantų pastos sudėtinėms dalims.

Patartina pastas keisti, nes prie jų veikliųjų medžiagų priprantama.

Burnos skalavimo skysčiai yra papildoma priemonė siekiat užtikrinti gerą asmeninę burnos higieną. Dantų skalavimo skystis gali būti naudojamas ir prieš dantų valymą it po valgio. Skalaudami prieš valant dantis, lengviau nuvalysite apnašas, o jeigu skalausite po valgio, pašalinsite maisto likučius, pagerės burnos kvapas. Skalauti reikia ne trumpiau kaip minutę.
 

Profesionalią burnos higieną gali atlikti tik odontologai. Profesionalią burnos higieną rekomenduojama atlikti 1-3 kartus per metus, tačiau viskas priklauso nuo jūsų dantų būsenos.

Sekite mus facebook  instagram